+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2013 Mimarlık Maaşları ne kadar?

Grup Yöneticisi
    Teşekkür Et
    3
    36 Konusuna 51 Teşekkür Almış

2013 Mimarlık Maaşları ne kadar?

Merhaba

Son 3 yıldır geleneksel olarak yaptığımız yıllık mimarlık maaşları konumuzun 2013 yılı için olanı başlatıyoruz. Son 2 yılın konularını ve piyasa değerlendirmelerini aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz.

[Misafir Kullanıcılarımız Kayıt Olmadan Link GöremezlerKayıt İçin Tıklayın ! ]

[Misafir Kullanıcılarımız Kayıt Olmadan Link GöremezlerKayıt İçin Tıklayın ! ]

Yeni konumuza yorumlar yapmadan önce lütfen kişilerin çalışma şekillerini uygun üslupta eleştirelim.

Geçmiş yollarda olduğu gibi kendi bulunduğum ofisten yola çıkıyorum.

Şuan bizim ofisimizde yeni başlayan bir mimar 2.250 tl ile başlamıştır. Günümüzde yeni mezun olduğu için asgari ücretle çalışan arkadaşlar mevcuttur. Bu tabiki illere göre farklılık göstermektedir. Fakat yeni mezun olsanız bile mimarlığın hakkı asgari ücret değildir.

Mimarlar odası bu konuda bir düzenleme yapma kararı aldı ama sorunlar devam ediyor.

Sitemizde bazı ofis sahibi mimarlar bize bu konuda şikayette bulundu. Piyasa fiyatlarını kafanıza göre şişirmeyin diye. İş görüşmesine gelenler hep yüksek fiyatlar istiyor diye bize yakınmalar oluyor.

Eğer mimar arkadaşlarımıza bu bilincin oluşumuna forumcad.com olarak katkı sağlayabildiysek ne mutlu bize.

Member
    Teşekkür Et
    0
    6 Konusuna 21 Teşekkür Almış

Alıntı Taner Şaşmaz Nickli Üyeden Alıntı [Misafir Kullanıcılarımız Kayıt Olmadan Link GöremezlerKayıt İçin Tıklayın ! ]

Sitemizde bazı ofis sahibi mimarlar bize bu konuda şikayette bulundu. Piyasa fiyatlarını kafanıza göre şişirmeyin diye. İş görüşmesine gelenler hep yüksek fiyatlar istiyor diye bize yakınmalar oluyor.

Eğer mimar arkadaşlarımıza bu bilincin oluşumuna forumcad.com olarak katkı sağlayabildiysek ne mutlu bize.
    Taner bey burda bana gönderme yaptınız herhalde Yasin bey'le bu konu hakkında bende görüşmüştüm. Mimarlar iş başvurusu yapmadan önce piyasa fiyatı araştırması yapıyorlar. Sizin sitenizden yola çıkarak bir çoğu kendi çıtasını yükseltiyor. Fakat bu durumun her seferinde yanlış tepkilere yol açıyor

Örnek verecek olursam geçen ay ofisime 2 mimar almak için belli kariyer firmalarında iş ilanı açtırdım. 15 günlük görüşme süresi oldu.

Bu ilanlardan bir tanesi yeni mezun proje bölümünde çalışabilecek iş ilanı, diğer en az 5 yıl saha deneyimi olan mimar ilanı oldu. İlan detaylarını yazmıyorum.

Yeni mezun ilanı için bana gelen cv sayısı 48 oldu.
    5 yıl deneyimli ilanı için gelen cv sayısı 29 oldu.

Şunu gördüm piyasada zaman geçirdikçe piyasa şartlarının daha iyi anlaşılmış olduğu. 5 yıllık deneyim istediğim kişilerin çoğunluğu istediği maaş aralığına 3000-3500 tl yazmışlar. Bu 5 yıllık dolu deneyimi olan bir mimar için hakkı denebilecek bir rakamdır.

Fakat yeni mezun başvuranların çoğunluğu istediği maaş 2500-3000 tl arasında. Şimdi mantık olarak 3000 tl verdikten sonra niye yeni mezun alayım ki. 3500 veririm deneyimli mimar alırım.

Bu konu hakkında ben eleştiri yapmıştım

Benim ofisimde yeni mezun bir mimarın alacağı maaş aralığı 1500-2000 tl aralığını geçemez

yine eleştirileri üstüme çekecem herhalde

iyi çalışmalar

Grup Yöneticisi
    Teşekkür Et
    1
    25 Konusuna 86 Teşekkür Almış

Merhaba her yıl tartışma konumuz tekrar başlamış oldu.

Taner bey size kısmen katılıyorum kısmen katılmıyorum. 5 yıllık deneyimi olan bir mimar ilanı verdim diyorsunuz istediği maaş aralığını belirtmişiniz. Peki ilan detaylarında ne var

Ben size açık konuşayım piyasada mimarlık dalları oluşmaya başladı. 5 yıl saha deneyimi olan sürekli hastane yada otel projelerinde deneyimli bir mimari 3000 tl çalıştıramazsınız. Bu konuları atlamayalım bence.

Şuan bizde iş ilanları verdiğimiz için 2-3 yıl deneyimi olan mimar arkadaşlarımız 3000 fiyat en düşük rakamları olarak istiyorlar. Tabi buna çalışma alanları eklendiği zaman piyasa değişebiliyor.

Yeni mezun arkadaşlar kendilerini çok iyi sunmaları lazım ki 2500-3000 tl maaş alsınlar. Boş bir yeni mezun mimara hiçbir ofis 2500-3000tl vermez. Kimse alınmasın

Geçmiş yıllardaki konuda belirttiğim gibi yeni mezun bir mimar arkadaşın 1750-2000tl arasında çalışması normaldir.

Ama işin içine yıllara göre deneyim ve yükleyeceğiniz sorumluluk girdiği zaman fiyatlar ister istemez değişecektir.

Yönetici Yasin özçelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    3
    26 Konusuna 65 Teşekkür Almış

Her zaman ki gibi fiyatlar veriliyor. Fakat her seferinde söylediğimiz gibi illere göre fiyat farklılığı çok olmaktadır. Yeni mezun olan arkadaşlar internette araştırma yaptıklarında göreceklerdir. Yeni mezun biri 2000 tl den aşağı çalışmaz diye konular çok. Ama gel görelim gelişim olarak 3 sınıf olarak belirtilen illerde yeni mezun bir mimarın o illerde 2000 tl alması çok zordur.

Tabi şu çok önemli bir noktadır. Yeni mezun bir mimarın hangi il olursa olsun asgari ücretle çalışması diye bir konu olmaması lazım. Şuan ülkemizde böyle bir iş dalında asgari ücretle çalışan çok mimar arkadaşımız olduğu için bu şekilde yazdım. Başka çarem kalmadı mecbur bu işi kabul ettim diyen arkadaşlar çok oluyor.

Şuan istanbul piyasasında yeni mezun arkadaşlar 2.250-3000 tl arasında iş arıyorlar. Bize gelen cvlerin çoğu bu rakamda. İstanbul şartlarında bu rakamlar normal rakamlar.

Tecrübe işin içine girdiği zaman Burcu hanımın dediği gibi fiyatlar çok değişir.

Junior Member
    Teşekkür Et
    0
    0 Konusuna 0 Teşekkür Almış

Hep yeni mezun ve 5 yıllık tecrübe üzerinden herkes fiyatları söylüyor.
    10 yıllık aktif saha tecrübesi olan 2-3 şantiyede proje müdürlüğü yapmış bir insanın mimarlık maaşı ne kadar olması gerekir.

Super Moderator
    Teşekkür Et
    2
    10 Konusuna 14 Teşekkür Almış

Bulut bey sizin tarif ettiğiniz nitelikte bir mimar zaten alacağı maaşı kendi belirlemiştir. Belirlediği rakamdan aşağı zaten çalışmaz.

Bizim Şuan devam eden 68 konutlu şantiyemizin proje müdür Mimar Cenk Sağlam bey 10 yıllık aktif sağa tecrübesi olan bir mimardır. Bu konuyu yazmadan önce onunda iznini alarak yazıyorum. 7000-8000 tl aralığı demiştir kendisi.

Eğer bu kişi proje müdürü olarak şantiyede bulunuyorsa dediği rakamlar doğru rakamlardır.

iyi çalışmalar

Super Moderator
    Teşekkür Et
    0
    17 Konusuna 26 Teşekkür Almış

Öncede bu konular açıldığı zaman hangi üniversiten mezun olduğu çok önemli diyen arkadaşlar olurdu. Bu tabunun yıkıldığına çok sevindim. Çünkü mimarlık mesleği aldığı eğitim çok önemli bu katılıyorum fakat tamamen kişinin kendisini geliştirme olduğu için artık maaşlara etki etmiyor

Bizim ofisimizde herşey şeffaftır. Şuan en az tecrübesi olan arkadaşlar 2 yıllık mimarlarımız onlarda 2600-3000 tl arasında maaş alıyorlar.

Piyasayı kimse eleştirmesin. Mimarlık yapıyoruz maaşlarımız tabikide farklı olacaktır.

Junior Member
    Teşekkür Et
    0

Maaş

Merhabalar 2 yıl şantiye tecrübem var ve 1,5 yıldır da ofiste proje dizayn ekibinde çalışıyorum imza yetkilerim şirket tarafından kullanılıyor ve 2000 TL maaş alıyorum bu ay maaşımda düzenleme yapılacak sizce talep etmem gereken ücret nedir??

Junior Member
    Teşekkür Et
    6

Türkiyede mimarlar sizin sayenizde maaş fiyatlarını artık belirleyebiliyor. Çünkü iş ilanı açmadan önce artık ofis sahiplerine internette araştırma yapıyor. Karşına iş görüşmesi yapacak kişilerinde piyasa hakkında bilgi sahibi olduğunu bilmeleri güzel bir durum oluyor.

Yurt dışı için geçen gönderdiğimiz arkadaş. Türkmenistan şantiye ofisimizde bulunması için gönderdik. Otel projesinde görevlendirildi. Teknik ofis sorumlusu 4 yıllık otel deneyimi olan arkadaşın aldığı maaş 5750$ arkadaşlar.

İş tamamen kendinizi geliştirmenize bakar.

iyi çalışmalar

Yönetici Yasin özçelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür Et
    3
    26 Konusuna 65 Teşekkür Almış

Alıntı architectofthedevil Nickli Üyeden Alıntı [Misafir Kullanıcılarımız Kayıt Olmadan Link GöremezlerKayıt İçin Tıklayın ! ]
    Merhabalar 2 yıl şantiye tecrübem var ve 1,5 yıldır da ofiste proje dizayn ekibinde çalışıyorum imza yetkilerim şirket tarafından kullanılıyor ve 2000 TL maaş alıyorum bu ay maaşımda düzenleme yapılacak sizce talep etmem gereken ücret nedir??
    Hangi ilde olduğunuz bu konuda önemlidir. Bu şekilde ne maaş almalıyım diye soran arkadaşlar. Lütfen hangi ilde olduklarını belirtsinler. Ama şunu açık bir şekilde söyliyim. Eğer istanbulda bulunuyorsanız hemde imza yetkilerinizi şirket kullanıyorsa 3-4 yıl belirtmenize göre tecrübeniz var. Talep edeceğiniz ücret 3000 tl den aşağı olmaması gerekiyor. Eğer istanbuldaysınız iş ilanlarını bir gözden geçerin derim

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konudaki Etiketler